Ustroń – miasto EDK

13 marca 2017

Posted by   50ADmin0   |   Categories :   Aktualności

Pierwszego dnia Ewangelickich Dni Kościoła odbędzie się nabożeństwo na Równicy w USTRONIU. W tym wyjątkowym miejscu spotykali się ewangelicy w trudnych czasach kontrreformacji.

Początki osady sięgają schyłku XIII wieku Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1305 roku, ze spisu osad winnych płacenia dziesięciny na rzecz biskupa wrocławskiego. Przypuszcza się, że miejscowość powstała około 1285 roku.Na skutek osadnictwa w dolinie rzeki Wisły powstał najpierw tzw. Ustroń Dolny. Nazwa zapewne pochodzi od ustronnych terenów, gdzie nie przebiegał żaden szlak. Na początku XVI wieku w Beskidzie Śląskim pojawili się wędrowni pasterze, tzw. wałasi. Nastąpiła swoista wymiana kulturowa pomiędzy osadnikami w dolinach, uprawiającymi rolę i pasterzami na groniach, wypasającymi owce. Dostarczali oni kożuchy, wełnę i różne przetwory z mleka owczego. Stopniowo zasiedlano coraz wyżej położone tereny – w ten sposób powstał Ustroń Górny i Ustroń Polana.

W drugiej połowie XVI wieku mieszkańcy Ustroniu przyjęli luteranizm. Rozkwit Reformacji został nagle zahamowany z chwilą przejścia syna Wacława Adama na rzymski katolicyzm w roku 1611. W okresie kontrreformacji ustronianie gremialnie uczestniczyli w tajnych nabożeństwach przy kamieniu na Równicy w latach 1654-1709. Z Ustronia było łatwiej dotrzeć do kościoła Jezusowego w Cieszynie niż na przykład z Wisły, dlatego ewangelicy ustrońscy po 1709 roku zaniechali leśnych nabożeństw. Po wydaniu 21 lipca 1783 roku patentu tolerancyjnego parafia otrzymała zezwolenie na budowę drewnianego domu modlitwy. Drewniany budynek służył za miejsce nabożeństw w latach 1783-1785. Po 50 latach od jego powstania  rozpoczęto budowę okazałej, murowanej budowli bez wieży. Dnia 25 lipca 1835 roku położono kamień węgielny pod budowę, a ukończony budynek poświęcono 25 lipca 1838 roku. Wieżę kościelną poświęcono w 1865 roku.

Strona internetowa parafii

Miasto Ustroń

 

Informacje na podstawie: J. Kliber, Radość z domu Bożego, Bielsko-Biała 2013.

Podziel się z innymShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn