Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa
28 kwietnia 2017
Zjazd Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa odbędzie się w Wiśle.
W Kościele Ewangelicko – Augsburskim w Polsce Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa działa od 1946 roku. Jednak ewangelickie organizacje pomocowe działały na terenie dzisiejszej Polski już od lat 1842-1845 (Dolny Śląsk, Pomorze, Mazury, Poznańskie), a w austriackiej części Śląska od 1861 r. (Bielsko).
BPGA kieruje zarząd, wybierany przez zebranie delegatów wybieranych przez wszystkie parafie Kościoła luterańskiego. Co roku, w okresie od Wielkanocy do Zielonych Świąt, we wszystkich parafiach zbierane są ofiary na rzecz Bratniej Pomocy. Zebrane środki są rozdzielane pomiędzy parafie, które złożyły wcześniej wnioski o subwencje na cele budowlane i remontowe. W Polsce święto BPGA obchodzimy w pierwszy czwartek po święcie Trójcy Świętej (w tym samym dniu, w którym Kościół Rzymskokatolicki obchodzi święto Bożego Ciała).
Geneza tego święta sięga XVII wieku. Wówczas to szwedzki król Gustaw Adolf pośpieszył ewangelikom z pomocą w wojnie z obozem rzymskokatolickim, wywalczając im wolność religijną. Król zginął w bitwie pod Lutzen koło Lipska w dniu 16 września 1632 roku.
W dwusetną rocznicę tej bitwy postanowiono na miejscu walki ufundować królowi pomnik. Udało się zebrać tyle pieniędzy, że jeszcze pewna część pozostała po zapłaceniu wszystkich rachunków związanych z postawieniem pomnika. Wtedy to lipski superintendent, ks. prof. Grossman podjął testament króla Gustawa Adolfa, aby pomóc tymi pieniędzmi ewangelickiej diasporze. W ten sposób powstała fundacja pod nazwą Związek Gustawa Adolfa, który obecnie w Lipsku funkcjonuje pod nazwą Dzieła Gustawa Adolfa (Gustav-Adolf-Werk), a w Polsce – Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa. Prezesem Bratniej Pomocy im. Gustaw Adolfa w Polsce jest ks. Daniel Ferek z Wodzisławia Śląskiego.