Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa

28 kwietnia 2017

Posted by   joanna   |   Categories :   Aktualności

Zjazd Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa odbędzie się w Wiśle.

W Kościele Ewangelicko – Augsburskim w Polsce Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa działa od 1946 roku. Jednak ewangelickie organizacje pomocowe działały na terenie dzisiejszej Polski już od lat 1842-1845 (Dolny Śląsk, Pomorze, Mazury, Poznańskie), a w austriackiej części Śląska od 1861 r. (Bielsko).

BPGA kieruje zarząd, wybierany przez zebranie delegatów wybieranych przez wszystkie parafie Kościoła luterańskiego. Co roku, w okresie od Wielkanocy do Zielonych Świąt, we wszystkich parafiach zbierane są ofiary na rzecz Bratniej Pomocy. Zebrane środki są rozdzielane pomiędzy parafie, które złożyły wcześniej wnioski o subwencje na cele budowlane i remontowe. W Polsce święto BPGA obchodzimy w pierwszy czwartek po święcie Trójcy Świętej (w tym samym dniu, w którym Kościół Rzymskokatolicki obchodzi święto Bożego Ciała).

Geneza tego święta sięga XVII wieku. Wówczas to szwedzki król Gustaw Adolf pośpieszył ewangelikom z pomocą w wojnie z obozem rzymskokatolickim, wywalczając im wolność religijną. Król zginął w bitwie pod Lutzen koło Lipska w dniu 16 września 1632 roku.

W dwusetną rocznicę tej bitwy postanowiono na miejscu walki ufundować królowi pomnik. Udało się zebrać tyle pieniędzy, że jeszcze pewna część pozostała po zapłaceniu wszystkich rachunków związanych z postawieniem pomnika. Wtedy to lipski superintendent, ks. prof. Grossman podjął testament króla Gustawa Adolfa, aby pomóc tymi pieniędzmi ewangelickiej diasporze. W ten sposób powstała fundacja pod nazwą Związek Gustawa Adolfa, który obecnie w Lipsku funkcjonuje pod nazwą Dzieła Gustawa Adolfa (Gustav-Adolf-Werk), a w Polsce – Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa. Prezesem Bratniej Pomocy im. Gustaw Adolfa w Polsce jest ks. Daniel Ferek z Wodzisławia Śląskiego.

Tegoroczny Zjazd Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa odbędzie się w trakcie EDK, 15 czerwca w Wiśle w sali im. bp. Andrzeja Wantuły w Domu Zborowym w godzinach od 14.30 do 16.00.

www.bpga.luteranie.pl

Podziel się z innymShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn