Zaproszenie dla mediów

12 czerwca 2017

Posted by   joanna   |   Categories :   Aktualności, Slider

Zapraszamy na główne wydarzenie jubileuszu 500 lat Reformacji w Polsce: Ewangelickie Dni Kościoła. Odbywać się one będą w dniach 15-18 czerwca 2017  r., kolejno w Ustroniu, Wiśle, Cieszynie i Czeskim Cieszynie oraz Bielsku-Białej.

Uczestniczyć w nich będą ewangelicy świeccy i duchowni z całej Polski oraz zza granicy.

Rozpoczęcie EDK odbędzie się 15.06 o godz. 10.00 na stoku Równicy (k. Ustronia) nabożeństwem w leśnym kościele, podczas którego kazanie wygłosi arcybiskup Finlandii Kari Makinen. Nabożeństwo główne  – 17.06. o godz. w hali pod Dębowcem (Bielsko-Biała), kazanie wygłosi zwierzchnik Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w Polsce biskup Jerzy Samiec.

Będziemy wdzięczni za zgłoszenia uczestnictwa przedstawicieli redakcji celem otrzymania identyfikatorów, które będą szczególnie potrzebne w czwartek. Tego dnia wjazd samochodami pod schronisko na Równicy będzie niemożliwy. Zorganizowane zostały przejazdy specjalnymi autokarami (w obie strony) oraz przejazdy pociągami z Ustronia do Wisły na dalszą część wydarzeń. Dla zgłoszonych przedstawicieli mediów będzie to możliwe bezpłatnie –  za okazaniem identyfikatora.

W związku z rangą wydarzenia oraz liczbą uczestników zostaną wprowadzone ograniczenia w poruszaniu się, fotografowaniu i filmowaniu w trakcie koncertów i nabożeństw.

W programie przewidziano nabożeństwa, spotkania, prelekcje, dyskusje, warsztaty, koncerty, wystawy, przedstawienia. Działać będą tematyczne fora i centra, m.in.: kobiet, duszpasterstwa, młodzieży, Biblii. Przewidziano odrębny program dla dzieci.

W ramach FORUM ekumenia i świat  w dyskusji na temat Meandry ekumenii po 500 latach Reformacji udział wezmą: bp Jerzy Samiec – prezes Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE) i zwierzchnik polskich luteran, bp Krzysztof Nitkiewicz – przewodniczący Rady ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Kościoła Rzymskokatolickiego i zarazem Zespołu ds. Kontaktów z PRE, prof. Karol Karski – historyk ekumenizmu z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, ks. prof. Józef Budniak – referent ds. ekumenizmu rzymskokatolickiej diecezji bielsko-żywieckiej. Początek: 16.06, godz. 11.00, Cieszyn.

Ponadto polecamy panele dyskusyjne poświęcone diakonii (pracy charytatywnej) w Polsce i Czechach, nieznanym aspektom Reformacji oraz etycznym dylematom ewangelików, a także problemowi „Komunia Święta dla dzieci a konfirmacja” w kontekście reformy szkolnictwa.

Odbędą się ponadto Targi Możliwości (16.06., Cieszyn), na których zaprezentują się grupy parafialne, stowarzyszenia i organizacje.

Program w całości dostępny jest w formacie pdf . Zgłoszeni przedstawicieli mediów otrzymają  go w wersji papierowej wraz z identyfikatorem.

Więcej informacji: biuro@dnikosciola.pl lub tel. 510 958 302.

W trakcie imprezy Biuro EDK mieścić się będzie: czwartek – Wisła, Parafia Ewangelicko – Augsburska, ul. 1 Maja 49 , g. 12.30-20.00; piątek – Cieszyn, Parafia Ewangelicko – Augsburska, pl. Kościelny 6, g. 9.00-18.00; sobota – Bielsko-Biała, budynek Augustana, pl. M. Lutra 3, g. 9.00-13.00.

Podziel się z innymShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn