Czwartek w Ustroniu i Wiśle

15 czerwca 2017

Posted by   joanna   |   Categories :   Aktualności

Równica

Ewangelickie Dni Kościoła (EDK) rozpoczęły się nabożeństwem przy Kamieniu na zboczu Równicy k. Ustronia. W leśnym kościele, gdzie w czasach prześladowań w okresie kontrreformacji  zbierali się ewangelicy, aby wspólnie się modlić, uczestników powitał  proboszcz ustrońskiej parafii ks. Piotr Wowry, a EDK oficjalnie otworzyli biskup diecezji cieszyńskiej Adrian Korczago wraz z biskupem Kościoła Jerzym Samcem. Trzy tysiące wiernych zaśpiewało hymn Kościoła – pieśń Marcina Lutra Warownym grodem.
Do wspólnego dziedzictwa światowego luteranizmu odwołał się w kazaniu  wygłoszonym w oparciu o tekst z Flp 2,5-6 arcybiskup Kościoła Finlandii Kari Makinen: „Gdy stąd odejdziemy, będziemy już częścią historii, którą opowiadają ten las i te kamienie. Każdy z nas będzie na swój sposób opowiadał światu historię Kościoła Chrystusa”.
W liturgii czynnie uczestniczyli: ks. Daniel Ferek, ks. Marcin Konieczny, ks. Dariusz Lerch, diakon Halina Radacz. Śpiewały połączone chóry parafialne diecezji cieszyńskiej pod batuta Joanny Sikory, grała Orkiestra Diecezji Cieszyńskiej.

 

Podróż do Ustronia i Wisły

Uczestnicy EDK wyposażeni w identyfikatory mogli w czwartek bezpłatnie jeździć pociągami na trasie Ustroń – Wisła i bezproblemowo dostać się na dalszą część wydarzeń w wiślańskim centrum.

Przygotowania do koncertów w Wiśle

Program w Wiśle – na Rynku, w Muzeum Beskidzkim

Na wiślańskim rynku stanął mobilny FABLAB, gdzie  można było otrzymać pamiątki wykonane m.in. technika druku 3D, samochód wartburg, którego nazwa kojarzy się z zamkiem, w którym Marcin Luter przetłumaczył  Nowy Testament, zachęcał do wspierania domów dziecka. Działał też punkt informacyjny. W Muzeum Beskidzkim  można było obejrzeć wystawę fotograficzną obrazującą, jak wyglądały dawne wiślańskie konfirmacje.

 

Koncert chórów w kościele

W kościele apostołów Piotra i Pawła koncertowały chóry z parafii ewangelickich w całej Polsce. Koncert prowadził ks. Władysław Wantulok.

 

Koncerty w amfiteatrze

Wiślański amfiteatr był miejscem występów parafialnych zespołów i chórów dziecięcych. Zwieńczeniem był koncert popularnej grupy Arka Noego.

 

Orkiestra

Przed kościołem rzęsiste brawa zbierała Orkiestra Diecezji Cieszyńskiej grająca pod batutą Adama Pasternego.

 

Wyjazd na Skolnity

500 darmowych wyjazdów wyciągiem kanapowym pod szczyt Skolnitego umożliwiało podziwianie panoramy Wisły i Beskidu Śląskiego.

Forum Biblia

W ramach Forum Biblia ks. Grzegorz Olek prezentował  działalność Szkoły Biblijnej.

Centrum kobiet

XXVI Forum Kobiet Luterańskich obradowało w ramach Centrum kobiet. Można było też zobaczyć interesującą wystawę poświęconą znanym i mniej znanym kobietom Reformacji.

Turniej piłki nożnej

Koncert N.O.C.

Popołudnie wypełniły koncerty. Wystąpił m.in. ekumeniczny zespół N.O.C. z parafii ewangelickiej w Pile, w którym gra sam proboszcz. Nazwa zespołu pochodzi od biblijnych słów: „Nie opuszczę cię”.

Koncert Jagodziński Trio

Jagodziński Trio zachwyciło słuchaczy jazzowymi aranżacjami pieśni dobrze znanych ze Śpiewnika ewangelickiego.

 

Zespół Cześć!

Zespół z Wisły Malinki zgromadził m.in. swoich fanów, którzy znają go z internetowych transmisji coniedzielnych nabożeństw. Poselstwo Słowa a trakcie koncertu miał ks Leszek Czyż.

 

Koncert October Light

Zespołu October Light z Chorwcji słuchała wieczorem nie tylko młodzież uczestnicząca w Ogólnopolskim Zjeździe Młodzieży Ewangelickiej.

Pokaz laserów

Ostatnim punktem czwartkowego programu był pokaz laserowy 500 lat Reformacji. Wprowadzenie przedstawił ks. Waldemar Szajthauer.

Autorzy zdjęć: Adam Klemens, ks. Marcin Ratka-Matejko, Larysa Hołomek, Karol Śliwka, ks. Tomasz Bujok

Pełna galeria

Podziel się z innymShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn