Piątek w Cieszynie

16 czerwca 2017

Posted by   joanna   |   Categories :   Aktualności

Drugi dzień EDK rozpoczął się od studiów biblijnych, które prowadzili ks. Wojciech Płoszek, ks. Marcin Brzóska, ks. Marcin Pysz, ks. Michał Walukiewicz, bp Dave Brauer-Rieke z ks. Michelle Manicke, ks. Marek Twardzik. Ks. Piotr Janik poprowadził dla zgłoszonych wcześniej uczestników EDK oraz dla więźniów studium biblijne w Zakładzie Karnym w Cieszynie.

W Centrum kobiet odbyło się nabożeństwo z Komunią Świętą. Kazanie wygłosiła diakon Halina Radacz.
Następnym punktem programu była promocja nowej książki – Codziennik kobiet. O książce opowiadały jej autorki.

Jezus w imię miłości pokonuje bariery
W Centrum Śląskiej Diakoni w Czeskim Cieszynie o 10.00 rozpoczęło się studium biblijne prowadzone przez ks. Marcina Brzóske. Prowadzący zaczął od tematu Rozmowa o Jezusie dzisiaj i pytań: Kim jest dla mnie dzisiaj Jezus? Gdzie jest Jezus? Jakim człowiekiem był Jezus? Zastanawiano się nad usposobieniem Zbawiciela, który doskonale wiedział jak przeżywać szczęście i odczuwać ból.
Spotkanie wzbogaciła śpiewem młodzież z niepełnosprawnością intelektualną i fizyczną z chrześcijańskiej szkoły, która zachęciła słuchaczy do śpiewu i wspólnej gry na instrumentach. Od 11.00 Zuzanna Filipkova, dyrektor Śląskiej Diakonii, prezentowała diakonię w sekularyzowanym społeczeństwie Czech. Kolejnym elementem tego forum była dyskusja Wierzysz! Czy to już widać?, która dotyczyła diakoni jako naszego reformacyjnego świadectwa dzisiaj. W spotkaniu brali udział: bp Ryszardem Bogusz, prezesem Diakonii Polskiej, Zuzanną Filipkova, ks. Piotrem Wowry, Stowarzyszenie Maria-Marta z Ustronia, diakonisą Wandą Wieczorek z Dzięgielowa oraz Bożeną Polak, koordynator Ewangelickiego Centrum Diakonijnego „Słoneczna Kraina” z Katowic. Spotkanie prowadził ks. Marek Londzin, dyrektor Diakonii Diecezji Cieszyńskiej. Praca przedstawicieli powyższych organizacji charytatywnych charakteryzuje się okazywaniem miłości bliźnim. Pomimo że jest to ich praca sprawia im to wielką radość. (Marta Colosenco)

W trakcie forów odbyło się wiele ciekawych wykładów. W Szkole Podstawowej Towarzystwa Ewangelickiego odbyło się Forum Biblia „Od słowa (mówionego) do słowa (spisanego)”. Prof Kalina Wojciechowska skupiła się na historii powstania Nowego Testamentu i procesu spisywania go. W Forum misja opowiadano o tygodniach ewangelizacyjnych, które odbywają się w całej Polsce. Ks. Marek Jerzy Uglorz mówił o tym jak zostać duszpasterzem jak Jezus w ramach Forum duszpasterstwoForum historia – Wacław Gojniczek i Łukasz Barański rozmawiali na temat Reformacja nieznana – nie tylko wielkie wydarzenia i znane daty są ważne, ale też to, co działo się w tle i wpływało na rozwój Reformacji. W kościele Jezusowym odbyła się dyskusja na temat: Meandry ekumenii po 500 latach Reformacji. Rozmawiali: bp Jerzy Samiec, bp Krzysztof Nitkiewicz, prof. Karol Karski, ks. prof. Józef Budniak.

W Czeskim Cieszynie na Niwach zorganizowano OZME  świadectwo, rozmowa z ludźmi z pasją, spotkanie z udziałem młodzieży z Czech. Ks. Wojciech Płoszek prowadził studium biblijne o poświęceniu – „musimy cały czas dążyć do bycia podobnym Chrystusowi”.  Wywiad z ludźmi, którzy mają pasję dla Boga prowadził ks. Marcin Konieczny. (Estera Byrtek)

W Szkole Podstawowej Towarzystwa Ewangelickiego odbyły się różnorodne zajęcia ruchowe i plastyczne dla dzieci. Dzieci mogły spędzić czas lepiąc z gliny oraz wspólnie się bawiąc. (Marianna Pękała)

W Cieszynie można było wybrać się także na wycieczkę Ewangelicki Cieszyn, którą prowadziła Władysława Magiera.

W szkole podstawowej na pl. Kościelnym oraz na Rynku zorganizowano Targi Możliwości, na których prezentowały się organizacje kościelne, m.in. Diakonia, Instytut Pastoralny, konkurs biblijny Sola Sciptura, Polacy w Holandii, Joannici, Błękitny Krzyż.

Popołudniu odbyła się kolejną część wykładów w ramach forów. Ponownie Kalina Wojciechowska mówiła o historii Nowego Testamentu. W ramach Forum ekumenia i świat odbyło się spotkanie z luteranami z Oregonu, które prowadziła Anna Wrzesińska. Z czytelnikami spotkała się Lidia Czyż. W szkole odbyło się także spotkanie dotyczące ważnego tematu, jakim jest konfirmacja i komunia święta dla dzieci. Biskup Adrian Korczago mówił o tym jak spełniać swoje zadania rodzicielskie. W ramach Forum historia dyskutowano o Idei wspólnego dobra. W dyskusji brali udział: bp Marcin Hintz, Władysława Magiera, prof. Juliusz Gardawski, Alina Rakowska. Spotkanie prowadził dr Jerzy Sojka.

Odbyły się warsztaty lepienia w glinie i scrapbookingu. W Domu Narodowym w Cieszynie można było obejrzeć pokaz szermierki z czasów Reformacji. Dużym zainteresowaniem cieszył się także Mobilny fablab.

W Domu Narodowym na cieszyńskim Rynku organizatorzy projektu Wierzę, więc jestem podsumowali akcję, w której wzięło udział wiele grup młodzieżowych z całej Polski. W czasie spotkania zbierano także pieniądze na pomoc w leczeniu 11-letniego Kuby Biety. Dzięki całej akcji, która kontynuowana była także w sobotę, udało się zebrać prawie 1800 zł!

W programie EDK znalazły się też spektakle teatralne: TylkoArka Noego, Lifehouse „Everything” oraz Sen Marcina.

W kościele Jezusowym o 18.00 rozpoczął się koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, który wystąpił z koncertem Solus Christus. Jest to program przygotowany z okazji Jubileuszu 500 lat Reformacji. Koncert złożony jest utworów m.in. Bacha,Mozarta, Hendla oraz z kompozycji Stanisława Hadyny założyciela zespołu.
Wszystkich zebranych w pełny po brzegi kościele Jezusowy przywitał bp Adrian Korczago. W repertuarze pojawiło się m.in. Warownym grodem. Słuchaczy wzruszyła pieśń Ojcowski dom zaśpiewana z podziałem na damskie i męskie głosy. Zespół został pożegnany owacją na stojąco. (Marta Colosenco)

Na cieszyńskim Rynku zaśpiewał Zespół CME oraz Mate.O. Słowa pozdrowienia do uczestników EDK wygłosił bp Adrian Korczago oraz burmistrz Cieszyna Ryszard Macura. Przed ostatnim koncertem poselstwo Słowa miała diakon Izabela Sikora. Na koniec dnia Rynek wypełnił się w czasie koncertu TGD.

Autorzy zdjęć: Adam Klemens, Marta Colosenco, ks. Emil Gajdacz, Estera Byrtek, Marianna Pękała, Kamil Sudoł, Damian Sz. Rusin, ks. Marcin Ratka-Matejko

Pełna galeria

Podziel się z innymShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn